Jak wykryć nieszczelności rur w systemie grzewczym, które prowadzą do wycieków?
Awarie systemu grzewczego są dość powszechne. Nawet jeśli dom ma nowe rury i inne instalacje, nie gwarantuje to pełnej ochrony przed nagłymi wypadkami. Nieszczelność w systemie grzewczym stanowi problem, ale nie jest nie do pokonania. Najważniejsze jest szukanie wycieków wody, w celu ich lokalizacji, a następnie naprawienie ich na czas.
Jakie są możliwe przyczyny nieszczelności rur?
Przyczyn powstawania sytuacji kryzysowych jest wiele. W większości przypadków rury grzewcze przeciekają, gdy:
- Złącza między rurami są nieszczelne z powodu ogólnego zużycia lub korozji;
- Następuje termiczne kurczenie i rozszerzanie się złączek;
- Zmieniono czynnik przekazujący ciepło, np. z wody na płyn niezamarzający;
- Rury zostały zainstalowane nieprawidłowo;
- Naruszone są warunki pracy sieci zasilającej.
Gdzie rury grzewcze i inne części systemu mogą przeciekać:
- Na połączeniach i łącznikach rur;
- Na grzejnikach;
- W obiegu ogrzewania podłogowego;
- Pod nakrętką zabezpieczającą.
Do wypadków przecieku może dojść także na innych odcinkach rurociągu. Tanie produkty z tworzyw sztucznych są najbardziej podatne na pęcznienie i przeciekanie. Jednak laminaty metalowe również mogą ulec uszkodzeniu. Zwykle wynika to z faktu, że rury w danym systemie grzewczym zostały dobrane niewłaściwie. Na przykład, jeśli zastosowano rury z tworzywa sztucznego przeznaczone do zimnej wody, które nie są odporne na wysokie temperatury.
Środki bezpieczeństwa w przypadku awarii
Przy pierwszym zauważeniu nieszczelności należy natychmiast wyłączyć czynnik grzewczy. W przypadku budynku wielorodzinnego prawdopodobnie trzeba będzie odciąć cały przewód pionowy. Mały problem w widocznym miejscu, np. w grzejniku, można znaleźć i naprawić samodzielnie. Jeśli jednak problem jest poważny, należy zwrócić się do specjalisty.
Metody wykrywania przecieków
Do tej pory istnieje kilka podstawowych metod:
- Akustyczne wykrywanie przecieków – specjalne urządzenie rejestruje hałas i drgania w miejscu awarii, a następnie dane te są analizowane przez operatora;
- Analiza korelacji – czujniki umieszczone na rurach na początku i końcu odcinka zbierają informacje akustyczne;
- Radar penetrujący grunt – stosowany w przypadku dużych pęknięć w kanałach o przepływie grawitacyjnym, rurach azbestowo-cementowych i polietylenowych;
- Termowizja – urządzenie, za pomocą którego najwygodniej jest znaleźć małe nieszczelności w mieszkaniach i domach prywatnych.
Obrazowanie termiczne opiera się na różnicach temperatur, które powstają w wyniku zwilżenia materiałów budowlanych w obszarze ukrytej nieszczelności i zmian ich przewodności cieplnej. Oznacza to, że kamery termowizyjne nie „widzą” wody, lecz określają jej wpływ na powierzchnie, w które uderza.
Źródło informacji: szukanie wycieków.