W czym pomagają zewnętrzne usługi księgowe dla spółek

Każda zakładana firma ma prawny obowiązek prowadzenia ksiąg i przygotowywania sprawozdań finansowych do odpowiednich urzędów. W zależności od wielkości firmy można zatrudnić księgową na część etatu lub na pełen etat. Jeśli nie ma zapotrzebowania na zatrudnienie pracownika, wygodnie jest zlecić prowadzenie księgowości firmie zewnętrznej. Można prowadzić księgi również samodzielnie. Dla pełnej księgowości jest to już zadanie skomplikowane. Prowadząc firmę właściciele powinni skupiać się raczej na generowaniu dochodów. Sprawy księgowe powinny zostać delegowane do specjalisty.

Kiedy warto zlecić usługi księgowe

Duże firmy zatrudniające wielu pracowników w praktyce posiadają własne działy księgowości. W związku z ilością przetwarzanych dokumentów ekonomiczniejsze jest zatrudnienie własnej kadry.
W przypadku małych i średnich spółek może się okazać, że warto zlecić księgowość do biura rachunkowego. Polecanym rozwiązaniem są wirtualne biura, które niczym nie ustępują tym tradycyjnym. W wygodny sposób można przesyłać dokumenty. Rozliczenie z urzędami jest przygotowywane w terminie przez delegowanego dla przedsiębiorstwa księgowego. W każdej chwili pracownicy spółki mają kontakt z osobą prowadzącą księgi. Można z nią porozmawiać, doradzić się, wyjaśnić wątpliwości, a nawet spotkać online.

W czym pomagają spółkom zlecone usługi księgowe

Usługi księgowe dla spółek  w pełni przejmują prace księgowe i sprawozdawcze. Wystarczy dostarczyć dokumenty w wyznaczonym terminie. Można je wysłać korzystając z aplikacji na smartfony do skanowania i przesyłania dokumentów.

Księgowość zewnętrzna zajmie się:

  • prowadzeniem księgi handlowej
  • prowadzeniem rejestrów VAT
  • ewidencją środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych
  • ewidencją wyposażenia
  • prowadzeniem dokumentacji płacowo-kadrowej
  • prowadzeniem dokumentacji ZUS
  • obliczaniem zaliczek na podatek
  • przesyłaniem w terminie deklaracji VAT, PIT, CIT,  VAT JPK
  • sporządzaniem rocznych sprawozdań finansowych

Ważna jest jeszcze jedna zaleta takiego outsourcingu księgowego. W razie konieczności spółka jest reprezentowana w urzędzie skarbowym i ZUS. Dokumenty spółki omawia z urzędnikiem księgowy firmy zewnętrznej. Udostępnia do wglądu dokumenty, odpowiada na pytania i wyjaśnia wątpliwości.

Usługi księgowe dla spółek online są bardzo wygodnym sposobem ułatwiającym prowadzenie firmy. Zarząd może się skupić na wyznaczaniu i realizacji celów biznesowych. Działania spółki skierowane są wówczas na osiągniecie jak największych przychodów. Dobre zarządzanie umożliwia utrzymanie firmy na rynku, wygenerowanie zysku i pokrycie wszystkich kosztów, a więc i usług księgowych.

 

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *