Lokalizacja wycieków wody

Posiadając nieruchomość w użytku należy szczególnie zwracać uwagę na stan jej zużycia. Każdy przedmiot posiada jednak termin przydatności, po którym traci swoje właściwości. Tak jest również z instalacją hydrauliczną, której nieszczelność może spowodować zalanie domu lub mieszkania a w konsekwencji doprowadzić do konieczności przeprowadzenia generalnego remontu. Warto jednak zapobiegać takim sytuacjom i skutecznie wykryć nieszczelność instalacji wodnej. Istnieje kilka sposobów na wykrycie wycieków.

Badanie przy pomocy barwnika

Jest to metoda, do której używa się specjalnego barwnika. Barwnik miesza się z wodą i powstały roztwór wlewa się do odpływu umywalki, brodzika, wanny czy muszli klozetowej. Wówczas w miejscu przecieku, na ścianie, podłodze czy stropie powinna pojawić się plama w kolorze użytego barwnika. Wymaga to jednak dużej ilości cierpliwości, ponieważ próbę często należy powtarzać kilkukrotnie, do momentu aż barwnik przepłynie przez całą instalację wodną

Pomiar wilgotności ścian

Jedną z najprostszych i najbardziej popularnych metod jest pomiar wilgotności ścian. Do przeprowadzenia tego działania wymagane jest jedynie urządzenie pomiarowe, które po przyłożeniu do ściany zlokalizuje wyciek wody. Jednak nie jest to sposób wystarczająco efektywny, ponieważ nie wskazuje konkretnego miejsca wycieku spowodowanego na przykład pękniętą rurą. Wskazuje jedynie przybliżone miejsce przecieku. Bardzo często konieczne jest dalsze poszukiwanie dokładnego miejsca awarii.

Próby szczelności

Próba szczelności przeprowadzana jest przy użyciu manometru wzorcowego, który podłącza się do instalacji hydraulicznej. Urządzenie bada ciśnienie w rurach podając ją co do 0,01 MPa. Dzięki temu po stosunkowo niedługim czasie można dowiedzieć się, czy w instalacji wodnej pojawił się wyciek. Jednak nie wskazuje to dokładnego miejsca wycieku, ale tylko, że taki powstał. Istotne jest, aby podczas dokonywania próby szczelności nie korzystać zarówno z zimnej jak i ciepłej wody.

Kamera termowizyjna

Poszukiwanie miejsca wycieku przy pomocy kamery termowizyjnej jest działaniem bardziej zaawansowanym. Kamera używa podczerwieni i dzięki temu można z łatwością dostrzec energię cieplną pochodzącą z danego przedmiotu. Badanie przy użyciu kamery termowizyjnej umożliwia dokładne zlokalizowanie wycieku wody powstałego w stropie, ścianach czy podłodze. W tym przypadku istotne jest, aby w rurach był ciągły przepływ wody, aby kamera mogła uchwycić miejsce wycieku.

Kamera inspekcyjna

Badanie kamerą inspekcyjną umożliwia dokładne znalezienie miejsca wycieku. Jednak wymaga to profesjonalizmu ze strony specjalisty, ponieważ umieszczoną w przewodzie hydraulicznym kamerę należy precyzyjnie prowadzić wzdłuż rur celem znalezienia miejsca wycieku. Wówczas na ekranie kamery pojawi się rzeczywisty obraz rury oraz miejsce, w którym powstała usterka.

Źródło: lokalizacja wycieków wody.

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *