Ciekawostki o flamingach

Flamingi różowe to szalenie interesujące stworzenia. Zachwycają urodą i gracją. Te majestatyczne ptaki kojarzą się nam z wakacjami, ciepłą wodą i pięknym krajobrazem. Stado flamingów stojących w wodzie prezentuje się niebywale urokliwie i okazale jednocześnie. Czego warto się dowiedzieć o tych wspaniałych zwierzętach?

Jak wyglądają flamingi?

Flaming to zdecydowanie duży ptak. Długość jego ciała waha się od 80 do 150 cm, chociaż zdarzają się osobniki potrafiące osiągnąć, bagatela, 170 cm wzrostu! Samce są nieco większe od samic. Co ciekawe, przy tak dużym wzroście ważą one stosunkowo niewiele – waga dorosłego samca rzadko kiedy przekracza 4 kilogramy. Najbardziej charakterystyczną cechą ich wyglądu są długa szyja oraz nogi, a także niespotykany kolor upierzenia. Także dziób flaminga jest oryginalny, przez co bardzo rozpoznawalny: świetnie dostosowany do zdobywania pożywienia z wody.

Gdzie żyją flamingi?

Flamingi to zwierzęta żyjące w klimacie ciepłym i gorącym. Spotkać je można na trzech kontynentach: w Afryce, Azji oraz Europie, nie zasiedlają natomiast wysp Australii i Oceanii. Europejska populacja tego ptaka skupiona jest  wokół basenu Morza Śródziemnego, a najwięcej flamingów w tej części świata można spotkać u wybrzeży Francji.

Zwierzęta te zamieszkują głównie różnego rodzaju środowiska wodne: słone i alkaliczne jeziora, laguny oraz mokradła. Można je spotkać także w głębi lądu, jednak nie zdarza się to zbyt często. 

Co jedzą flamingi?

Bardzo charakterystyczny dziób flaminga zdradza nam, czym żywi się ten ptak. Służy on do odcedzania wody i odławiania z niej wszystkich elementów nadających się do zjedzenia. Flaming różowy zanurza głowę w taki sposób, że górna część dzioba jest poniżej dolnej, a rytmiczne ruchy języka pompują wodę. Dieta tych zwierząt jest urozmaicona, bo nie są one specjalnie wybredne. Bazę ich pożywienia stanowi drobny fitoplankton i zooplankton, a wśród nich glony, nasiona, drobne skorupiaki, larwy owadów, robaki, a nawet małe rybki.

Dlaczego flamingi są różowe?

Tak naprawdę flamingi są białe. Takie wykluwają się pisklęta, a dopiero dorosłe osobniki stają się różowe. Nie zmieniają one jednak upierzenia. Kolor piór zawdzięczają wydzielinie wydobywającej się z gruczołów kuprowych – oleista maź zapewnia ptakom wodoodporność

Substancję tę zwierzęta rozprowadzają po całym ciele za pomocą dzioba, a jej czerwony kolor wynika z dużej zawartości karotenoidów w diecie ptaków. Flamingi intensyfikują swój kolor podczas godów, gdyż ptaki o najbardziej jaskrawym upierzeniu odnoszą sukces lęgowy – skoro barwnik zawarty jest w pożywieniu, oznacza to, że najbardziej kolorowe ptaki są po prostu najlepiej odżywione.

Czy flamingi potrafią latać?

Pomimo swoich sporych rozmiarów ptaki te bardzo sprawnie porusza się w powietrzu. Pomaga im to w przemieszczaniu. Flamingi bowiem należą do ptaków wędrownych. Oprócz tego, że dobrze latają, potrafią też świetnie pływać, choć zwykle to młodsze osobniki można przyłapać na nurkowaniu pod wodą.

Dlaczego  flamingi stoją na jednej nodze?

Ten drobny szczegół z życia flamingów był przedmiotem wieloletnich badań naukowych i obserwacji. Okazało się, że ptaki znacznie częściej stoją w ten sposób w wodzie niż na lądzie. Zaowocowało to konkluzją ornitologów, którzy stwierdzili, że jest to mechanizm chroniący przed wychłodzeniem. W wodzie ciało szybciej się wyziębia, a zanurzenie obu nóg powoduje większą utratę ciepła. W bardzo podobny sposób zachowują się rodzime bociany czy czaple.

Życie rodzinne flamingów

Flamingi są zwierzętami stadnymi i żyją w wielkich skupiskach. Dzięki temu są w stanie w łatwy sposób dostrzec drapieżnika i zaalarmować inne osobniki, a także zachęcić je do ucieczki. Ptaki te łączą się w pary i pozostają w nich całe swoje życie. Budują gniazda, w których składają jedno lub dwa jaja. Młode flamingów po wykluciu łączą się w tak zwane żłobki. Opuszczają gniazdo po około 10 dniach. Uczą się zdobywać pokarm, jednak ich dziób nie jest jeszcze prawidłowo rozwinięty i przystosowany do filtracji wody. Dlatego też karmione są przez rodziców specjalną wydzieliną z wola – ptasim mleczkiem, które ze względu na wysoką zawartość czerwonych krwinek wygląda jak krew. Najstarsze osobniki na wolności dożywają 50 lat.

Inne ciekawostki

Pomimo tego, że Polska nie jest krajem z ciepłą wodą i tropikalnymi warunkami klimatycznymi zdarzały się sytuacje, że ptaki te pojawiały się w naszym kraju. Być może dzieje się tak w związku z ociepleniem klimatu. Najbardziej jednak prawdopodobne jest, że zwierzęta te uciekły po prostu z ogrodów zoologicznych lub z nielegalnych hodowli.

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *