Reklamacja do dewelopera – od czego powinieneś zacząć?

Zakup nowego domu lub mieszkania to wielki krok i marzenie wielu z nas. Jednak zdarza się, że przekraczając próg swojego nowego domu, dostrzeżesz wady, które wcześniej były ukryte. To może być frustrujące, ale jest to problem do rozwiązania. Kluczowe jest tutaj złożenie skutecznego pisma reklamacyjnego. Zanim jednak to zrobisz, warto zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami, ponieważ dobrze napisana reklamacja może być Twoim asem w rękawie w walce o sprawiedliwość.

Reklamacja a rękojmia

Każdy nabywca mieszkania powinien pamiętać o pięcioletnim okresie rękojmi. To czas, kiedy deweloper jest zobowiązany naprawić ukryte defekty, które umknęły Twojej uwadze podczas odbioru nieruchomości. Od momentu podpisania umowy zaczyna się odliczanie. Masz pełne prawo zgłaszać problemy i oczekiwać ich szybkiej naprawy. To swego rodzaju zabezpieczenie dla Ciebie, gwarantujące, że nowy dom będzie tak doskonały, jak sobie wymarzyłeś.

Złożenie reklamacja

Przygotowanie do złożenia reklamacji wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. Jeśli nie jesteś ekspertem w dziedzinie budownictwa, to rozsądnym krokiem będzie skonsultowanie się ze specjalistą, na przykład inżynierem budowlanym. Jego profesjonalne oko pomoże Ci zidentyfikować każdą, nawet najmniejszą wadę. Sporządzony przez niego raport stanowić będzie solidne podstawy Twojej reklamacji. To ważne, aby każdy element był dokładnie sprawdzony, tak abyś mógł czuć się pewnie, kiedy będziesz domagał się naprawy.

W piśmie reklamacyjnym należy przedstawić wszystkie niezbędne informacje w sposób klarowny i zrozumiały:

  • Dane osobowe i kontaktowe są absolutnie niezbędne.
  • Dane dewelopera, do którego kierujesz reklamację.
  • Precyzyjny adres nieruchomości oraz numer lokalu czy domu.
  • Data zakupu, odbioru nieruchomości i numer umowy.
  • Szczegółowy opis usterek, najlepiej wsparty dokumentacją fotograficzną.
  • Wezwanie do usunięcia wad w wyznaczonym terminie.
  • Twój podpis, który jest oficjalnym potwierdzeniem złożenia reklamacji.

Twoje prawa jako nabywcy są jasno określone. Deweloper ma obowiązek odpowiedzieć na Twoją reklamację w ciągu 14 dni. Jeżeli w tym czasie nie otrzymasz żadnej odpowiedzi, możesz uznać, że Twoje roszczenia są słuszne. Wtedy deweloper ma 30 dni na naprawę zgłoszonych usterek. W sytuacji, gdy problem jest poważniejszy, masz pełne prawo domagać się rekompensaty finansowej lub nawet odstąpić od umowy. To ważne, abyś wiedział, że Twoje prawa są chronione i masz możliwość dochodzenia swoich racji.

Kupno mieszkania, a  odpowiedzialność dewelopera

Odpowiedzialność dewelopera to nie tylko obowiązek, ale i gwarancja jakości dla Ciebie jako nabywcy. Każdy deweloper jest zobowiązany do utrzymania standardów budowlanych przez 5 lat od wydania budynku. Dla Ciebie, jako nowego właściciela, to istotna informacja. Wiedz, że masz czas i prawo do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości. Dobrze przygotowane pismo reklamacyjne to Twój klucz do rozwiązania ewentualnych problemów. Warto zatem poświęcić czas na jego dokładne opracowanie, co zwiększa Twoje szanse na pozytywne załatwienie sprawy i cieszenie się domem marzeń bez żadnych niedoskonałości.

[ Treść sponsorowana ]
Uwaga: Informacje na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią porady prawnej.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *