Przygotowanie domowej siłowni

Siłownia w domu to rozwiązanie niesamowicie wygodne. Doceni je każdy, kto tylko prowadzi aktywny tryb życia albo dopiero planuje zacząć się ruszać, bo np. chce schudnąć lub zamierza wzmocnić siłę swoich mięśni. Nawet domowa przestrzeń do ćwiczeń potrafi spełnić wymagania doświadczonych i najbardziej zaawansowanych kulturystów oraz zawodowych sportowców. Trzeba tylko zatroszczyć się o jej odpowiedni wygląd i oczywiście całe wyposażenie. Warto też skupić się na właściwym wykończeniu wyznaczonego pomieszczenia, by jego ostateczny wizerunek był jak najbardziej zbliżony do prawdziwej i profesjonalnej siłowni.

A nieodłącznym elementem każdego domowego pomieszczenia jest oczywiście podłoga. Będzie mieć ona wpływ zarówno na wygląd i ogólną atrakcyjność domowej siłowni, jak i na jej funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Większość typowych ćwiczeń siłowych wykonuje się bezpośrednio na podłodze. Dobrym tego przykładem są chociażby przysiady czy nawet klasyczny martwy ciąg. Oba ćwiczenia ciężko byłoby wykonać na śliskim podłożu, a jest ono dość typowe dla wszelkiego rodzaju kafelek i płytek. Domowy trening na zwykłych panelach też może się skończyć poważnym wypadkiem. Wystarczy poślizgnąć się na takiej podłodze i upaść na nią z dodatkowym obciążeniem założonym na barki, by zrobić sobie jakąś krzywdę i na dobre wykluczyć się z regularnych treningów. Domowa siłownia powinna być miejscem bezpiecznym, przystosowanym do praktykowania różnego rodzaju aktywności. A aby takim czymś się stała, należy zastosować w niej specjalistyczną podłogę PCW. To właśnie ona jest wykorzystywana najczęściej w klubach fitness, salach crossfit oraz na zwykłych siłowniach. Podłoga PCW budowana jest z mniejszych elementów przypominających wyglądem puzzle. Ich ilość dostosowuje się do wielkości i wymiarów pomieszczenia.

A jak ćwiczyć w domu? Gdy już pomieszczenie przeznaczone do ćwiczeń zostanie mniej więcej przygotowany, czyli pojawi się w nim dobrej jakości podłoga i wszystkie niezbędne sprzęty, warto pomyśleć o stworzeniu jakiegoś planu treningowego. Z czymś takim zawsze o wiele łatwiej się działa. Nie trzeba myśleć o tym, co by tu zrobić, bo wszystko ma się zapisane na kartce.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *