Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Polska rozwija się w sferze fotowoltaiki. Coraz więcej prywatnych gospodarstw decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Również firmy, gospodarstwa rolne, a także budynki administracji państwowej decydują się na zakup instalacji. Z roku na rok coraz więcej widzimy w przestrzeni publicznej tego typu instalacji. Zamontowanie paneli niesie za sobą liczne korzyści, ale również obowiązki, a raczej kwestie, które teoretycznie można by zaniedbać, ale zdecydowanie nie warto. Jedną z takich spraw, które musimy dopilnować to czyszczenie.

Właściciele fotowoltaiki przynajmniej raz w roku, a w niektórych okolicznościach i częściej, powinni pomyśleć o zorganizowaniu profesjonalnej ekipy czyszczącej panele. Częstotliwość czyszczenia głównie wynika z otoczenia, w którym montujemy instalację. Jeśli jesteśmy niedaleko emitorów pyłów, np. pola uprawne, lasy czy bardzo ruchliwa droga, to zdecydowanie szybciej panele pokrywają się pyłem i kurzem, pyłkami roślin, a nawet liśćmi lub odchodami ptaków. Nie lekceważmy tych drobnych elementów, gdyż możemy w skali dłuższego czasu mierzyć się ze sporym spadkiem wyprodukowanej energii.

Firmy profesjonalnie zajmujące się czyszczeniem są idealne. Po pierwsze używają odpowiedniej wody, demineralizowanej, dzięki czemu z czasem nie powstają na powierzchni paneli niepotrzebne osady. Dodatkowo unikajmy myjek ciśnieniowych, które mogą narobić sporych szkód, lub materiałów, które mogłyby porysować powierzchnię paneli. Zwykle firmy korzystają z bardzo miękkich gąbek i szczotek na specjalnych teleskopowych rurkach, dzięki czemu dokładnie i skutecznie mogą usunąć zanieczyszczenia. Woda dawkowana jest równomiernie i w takiej ilości, aby pod szczotką nie było zanieczyszczeń, które rozcieramy po panelu.

Dodatkowo ekipa zajmująca się na co dzień myciem paneli jest odpowiednio przeszkolona i postępuje zgodnie z zasadami BHP. Prace na wysokościach nie są dla nich wyzwaniem. Nasze starania w tym temacie mogą skończyć się poważnym wypadkiem, szczególnie gdy panele są zamontowane na wysokim i stromym dachu. Nie podejmujmy takiego ryzyka kiedy może zająć się tym ktoś, kto zna się na rzeczy.
Koszt wynajęcia ekipy to zwykle około 15 – 25 zł za panel. Dodatkowo może firma czyszcząca panele wliczyć koszt dojazdu. Wydaje się, że to nie jest wygórowana cena za odciążenie nas w tym temacie.

Pamiętajmy, aby nie popadać w skrajności i paneli nie myć zbyt często. Trzy do czterech razy w roku to już i tak spora ilość, której nie powinniśmy przekraczać. Możemy dopytać serwis czy w ramach przeglądu nie zająłby się wyczyszczeniem powierzchni paneli. Dodatkowo stopień zabrudzenia możemy sprawdzać na bieżąco w aplikacjach dedykowanych naszym panelom. Jeśli zauważymy spadek efektywności to czas na czyszczenie.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *