Jak i kiedy należy odpieluchować dziecko?

W życiu każdego rodzica pojawia się to pytanie, kiedy, jak, ile to trwa ? Choć nie ma ujętych konkretnych norm, a w sklepie dostępne są pieluchy nawet dla kilkulatków, warto zacząć naukę korzystania z nocnika jak tylko dziecko zacznie siadać. Pieluchy dostępne na obecnym rynku, są bardzo wygodne, wystarczy założyć, zdjąć, kiedy zostanie zużyta, wyrzucić do kosza i założyć nową. Taka wygoda sprawia, że dajemy dziecku czas, aby samo podjęło decyzję kiedy jest gotowe, aby zrzucić pieluchę. Z jednej strony ma to jaki sens, z drugiej jednak, może się okazać, że nasze dziecko nie będzie wołało, nie podejmie samo tej ważnej decyzji z bardzo prostego powodu : bo nie wie, że można inaczej. Pieluchy są tak wygodne, że nie sprawiają żadnego dyskomfortu dla dziecka, pomimo, że zrobi siusiu, materiał z jakiego zostały wykonane, jest na tyle pochłaniający, że pupa jest bezpieczna, nie ma odparzeń, a dziecko nie czuje nieprzyjemnego uczucia i wilgoci. Dlatego coraz częściej widzimy 3 i 4 latki biegające jeszcze w pieluchach oraz słyszymy głosy rodziców błagających o pomoc i komentujących ile razy już próbowali.

Jak tylko dziecko zacznie siadać, warto rozpocząć trening czystości

Każde dziecko jest inne, jedne zaczynają mówić wcześniej, inne później, tak samo jest z higieną. Jedne dzieci załapią od razu, inne będą się opierały zmianie. Trening czystości najlepiej rozpocząć latem. Bo nie chodzi nam o to, aby wprowadzić chaos do maleńkiego życia i raz można zrobić w pieluchę, a raz nie. Jeśli decyzja została podjęta, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Na początku zaczynamy od częstego sadzania na nocnik. Nie zmuszamy do siedzenia aż coś będzie w nocniku, ale po prostu pytamy czy mówimy, że trzeba zrobić siusiu i sadzamy dziecko na nocnik, dwie minuty i albo coś jest albo nie. Robimy to jak najczęściej, aż złapiemy ten moment, w którym nieświadome dziecko, zrobi to czego od niego oczekujemy. Wtedy trzeba je pochwalić, nie mówimy tu o kupowaniu prezentów, wystarczy zwykły całus w czoło czy bicie brawa i okazanie naszej aprobaty. Na początku zaczynamy od siusiu, dopiero w kolejnym czasie przyjdzie czas na kupę.

Nie zrażaj się

Pierwsze próby będą kończyły się z pewnością niepowiedzeniem. Przyszykuj się na stosy prania i nabierz cierpliwości. Wystarczy samozaparcie, aby nie wrócić do pieluch nawet na moment, nawet na jedno wyjście na dwór. Lepiej wziąć zapasowe ubranka, niż robić kilka kroków w tył. Nie karć dziecka, jeśli nie powiedziało, czy zdarzyła mu się wpadka. Ćwiczcie aż do skutku, rezultat zdarzy się z dnia na dzień. Na noc także nie zakładaj pieluchy. Przypilnuj, aby dziecko zrobiło siusiu tuż przed spaniem, połóż na materac podkład higieniczny, następnie prześcieradło i znów podkład i kolejne prześcieradło – pomoże Ci to szybko zmienić mokrą pościel w nocy.

Sami przekonacie się, kiedy wasze dziecko zacznie wołać za każdą potrzebą, że pieluchy wcale nie były takie wygodne i fajne. Nauka samodzielności na wczesnym etapie życia dziecka, ma znaczący wpływ na jego późniejszy rozwój, a dbanie o higienę jest bardzo ważne. Tutaj działa zasada, że im później, tym będzie trudniej. Należy pamiętać i jedynej, bardzo ważnej zasadzie – spokojnie, bez pośpiechu i bez nerwów.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *