Pielęgnacja i uprawa Jaśminowca

Ze względu na częste traktowanie Jaśmina i Jaśminowca jako tej samej rośliny, zacznijmy od kilku słów wstępu a dokładniej, czym się różnią te rośliny, czyli Jaśmin czy Jaśminowiec – co za różnica?

Jaśmin jest rośliną pnącą z rodziny oliwkowatych, która naturalnie nie występuje w naszej strefie klimatycznej, ze względu na zbyt niskie temperatury w okresie jesienno-zimowym. Dla tych osób, które bardzo chciałyby uprawiać Jaśmin w polskim ogrodzie mamy dobrą wiadomość – to jest możliwe, lecz koniecznym będzie jej przeniesienie w cieplejsze miejsce na okres jesienno-zimowy. Ponadto najbezpieczniejsze będzie wybranie najodporniejszej odmiany Jaśminu do uprawy.

Jaśminowiec zaś jest krzewem z rodziny hortensjowatych, błędnie nazywany Jaśminem. W przeciwieństwie do Jaśminu dobrze czuje się w naszej strefie klimatycznej oraz w miastach, mimo iż jest narażony na dużą ilość spalin. Uprawa Jaśminowca jest łatwa, ponieważ wystarczy żyzna gleba, którą można nawozić uniwersalnym nawozem raz do roku, na wiosnę. Jaśminowiec dobrze rośnie zarówno w miejscach słonecznych, jak i ocienionych.

W tym artykule skupimy się głównie na uprawie i pielęgnacji Jaśminowca.

Jak i kiedy przycinać Jaśminowiec?

Jaśminowiec kwitnie na pędach dwuletnich, dlatego nie można przycinać pędów ubiegłorocznych. Ponadto nie ma też potrzeby przycinania tego krzewu co roku.
Po posadzeniu krzewu należy dokonać pierwszego cięcia (tylko wiosną) w celu jego rozkrzewienia się. Wówczas należy przyciąć pędy ok. 15-20 cm nad ziemią.
Cięcie pielęgnacyjne i prześwietlające Jaśminowca należy wykonywać tylko wczesną wiosną, raz na kilka lat. Podczas cięcia pielęgnacyjnego należy usunąć wszystkie suche, połamane i chore pędy. Natomiast podczas cięcia prześwietlającego należy usunąć pędy rosnące do środka krzewu, aby umożliwić jak największy dostęp promieni słonecznych. Warto również usunąć najstarsze gałęzie krzewu. Gdy Jaśminowiec skończy kwitnąć, można wykonać cięcie pędów na wysokości ok. 30 – 50 cm nad powierzchnią ziemi a kwiatostany usunąć. Ran Jaśminowca po cięciu nie musimy zabezpieczać. Ze względu na to, że Jaśminowiec wykazuje bardzo dużą wytrzymałość na mróz, nie ma potrzeby zabezpieczania go również przed zimą.

Dlaczego jaśminowiec nie kwitnie?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twój Jaśminowiec nie kwitnie, zastanów się, czy nie ma za dużo cienia, wody lub nawozu, a może przycinasz zeszłoroczne pędy? W każdym razie nadmierne dbanie o tę roślinę powoduje, że wcale lub bardzo skąpo kwitnie. Najlepiej jest zapomnieć o jej istnieniu raz na jakiś czas.
Jeżeli powyższe sposoby nie pomogą, można spróbować przyciąć korzenie, za pomocą szpadla. Najlepiej jest to wykonać w odległości ok. 0,5 do 1 metra od szyjki korzeniowej krzewu.

Co szkodzi liściom jaśminowca?

Jaśminowiec również bardzo rzadko choruje. Mszyce są najczęściej występującym szkodnikiem tych roślin. Dodatkowo przy zbyt dużym nawodnieniu może pojawić się mączniak prawdziwy (choroba grzybowa).

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *