Na czym polega pasteryzacja?

Pasteryzatory to maszyny, które przeprowadzają proces pasteryzacji. Za pomocą tych urządzeń można pasteryzować wiele produktów takich jak mleko, śmietana, soki owocowe, woda różana, ketchup, majonez, piwo, wino, sos owocowy. Proces ten może być realizowany w różnych wydajnościach od 5 ton do 50 ton na godzinę.

Czym jest homogenizacja i pasteryzacja?

Każdy słyszał terminy homogenizacja i pasteryzacja, ale niewiele osób wie, czym one są. Choć oba te procesy są do siebie podobne, to jednak bardzo się od siebie różnią. W procesie homogenizacji nie dochodzi do zmiany struktury chemicznej i wartości odżywczych produktu. Homogenizacja to proces mający na celu poprawę jakości produktu poprzez oddziaływanie na właściwości czysto fizyczne. Mleko homogenizowane jest bielsze, gęstsze i smaczniejsze od zwykłego mleka. Pasteryzacja to metoda stosowana w celu wyeliminowania szkodliwych bakterii w mleku. Tłumacząc w uproszczeniu proces pasteryzacji, mleko jest gwałtownie podgrzewane i chłodzone, dzięki czemu szkodliwe bakterie w mleku zostają zniszczone, natomiast zawarte w nim białko, kazeina i witaminy nie ulegają zniszczeniu, ponieważ czas jest krótki. Straty w wartości odżywczej będą większe ze względu na czas gotowania podczas gotowania mleka w domu.

Co to jest pasteryzacja?

Pasteryzacja to metoda ogrzewania stosowana w przemyśle spożywczym w celu oczyszczenia środków spożywczych z chorobotwórczych mikroorganizmów. Podczas pasteryzacji substancja odżywcza zawierająca enzymy i bakterie poddawana jest obróbce cieplnej w temperaturze od 60°C do 100°C. Krzywa śmierci bakterii jest proporcjonalna do procentu kwasowości i zastosowanej temperatury. W wysokiej temperaturze rozkładają się także enzymy psujące niektóre warzywa. Dlatego stosuje się ciepło od 60°C, aż do osiągnięcia temperatury, w której enzym psujący zostanie rozłożony, a bakterie właściwe dla danej żywności zginą lub staną się nieskuteczne. Jako podstawę przyjmuje się temperaturę w środku potrawy. Produkty zyskują trwałość od roku do tygodnia w zależności od siły składników odżywczych. Żywność pasteryzowana nadaje się do przechowywania i sprzedaży w warunkach domowej lodówki. Żywność, która będzie spożywana dłużej niż świeża, jest pasteryzowana, aby przedłużyć okres jej użytkowania. Mięsa i soków mięsnych nie można pasteryzować, a nawet jeśli, to korzyść jest bardzo krótkotrwała. Mleko jest jednym z najbardziej popularnych pokarmów, dla których ta metoda jest szeroko stosowana. Stosuje się go również do soków owocowych, napojów takich jak piwo i wino oraz niektórych pokarmów stałych. W temperaturze 101 i wyższej należy również zastosować ciśnienie, co nazywamy sterylizacją. Stosuje się go do żywności wysokobiałkowej zawierającej węglowodany, takiej jak mięso, rośliny strączkowe.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *