Najlepsze miejsce na obserwowanie zorzy polarnej

Zorza polarna, zjawisko astronomiczne o niewiarygodnym pięknie, fascynuje i zachwyca od wieków. Te taneczne światła na niebie są nie tylko spektakularnym widowiskiem, ale także inspiracją dla licznych legend i mitów. Ale gdzie można doświadczyć tego fenomenu w najpełniejszy sposób? Oto przewodnik, który pomoże Ci znaleźć najlepsze miejsce na obserwowanie zorzy polarnej.

Różne typy zorzy polarnej: Zrozumieć zjawisko

Zorza polarna, znana również jako aurora borealis na północy i aurora australis na południu, to zjawisko powstające w wyniku zderzenia naładowanych cząstek z wiatru słonecznego z polem magnetycznym Ziemi. Na pierwszy rzut oka, zorza polarna może wydawać się tylko zielonkawym światłem na niebie, ale prawda jest taka, że istnieje wiele różnych typów zorzy, każda z nich wyjątkowa na swój sposób.

 • Zasłona (arc): Jest to najczęstszy typ zorzy, który wygląda jak zasłona drżących świateł na niebie.
 • Promienie (rays): Są to pionowe linie światła, które wydają się strzelać w górę z zasłony.
 • Band (band): Jest to poziomy pas światła przecinający niebo.
 • Korona (corona): Jest to najbardziej spektakularny typ zorzy, wygląda jak eksplozja światła bezpośrednio nad obserwatorem.

Zrozumienie różnych typów zorzy polarnej pomoże Ci docenić zjawisko w pełni, a także da Ci wskazówki, na co zwrócić uwagę podczas obserwacji.

Wybór lokalizacji: Co sprawia, że miejsce jest idealne do obserwacji zorzy polarnej?

Wybór miejsca do obserwacji zorzy polarnej to coś więcej niż tylko znalezienie miejsca z dala od świateł miasta. Idealne miejsce do obserwacji zorzy polarnej powinno spełniać kilka kluczowych kryteriów:

 1. Szerokość geograficzna: Zorze polarne najczęściej występują w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi, które nie pokrywają się dokładnie z biegunami geograficznymi. Oznacza to, że najczęściej można je obserwować na wysokich szerokościach geograficznych, zarówno na północy, jak i na południu.
 2. Ciemność: Aby dobrze zobaczyć zorzę polarną, niebo musi być ciemne. Oznacza to, że obserwacje są najłatwiejsze w miesiącach zimowych, kiedy dni są krótkie.
 3. Czyste niebo: Zorza polarna jest zjawiskiem atmosferycznym, które najłatwiej obserwować, gdy niebo jest wolne od chmur.
 4. Brak zanieczyszczenia światłem: Ostatnim, ale nie mniej ważnym czynnikiem jest brak zanieczyszczenia światłem. Miasta i obszary zurbanizowane emitują dużo światła, które może przesłonić zorzę polarną. Dlatego najlepsze obserwacje zorzy polarnej można przeprowadzić z dala od miast.

Top 5 miejsc na świecie do obserwacji zorzy polarnej

Na całym świecie istnieje wiele miejsc, które oferują doskonałe warunki do obserwacji zorzy polarnej. Oto pięć, które szczególnie się wyróżniają:

 1. Tromsø, Norwegia: Tromsø jest często nazywane stolicą zorzy polarnej. Leżące daleko na północy, poza kołem polarnym, miasto i okoliczne obszary są doskonałym miejscem do obserwacji zjawiska.
 2. Kiruna, Szwecja: Kiruna, najbardziej na północ wysunięte miasto Szwecji, to kolejne fantastyczne miejsce na obserwację zorzy polarnej. Dostęp do czystych, ciemnych niebios oraz bliskość Narodowego Parku Abisko czyni je szczególnie atrakcyjnym miejscem.
 3. Reykjavik, Islandia: Mimo, że zorze polarne można obserwować z wielu miejsc na Islandii, Reykjavik oferuje doskonałe warunki do obserwacji zorzy polarnej, szczególnie podczas zimowych miesięcy.
 4. Yellowknife, Kanada: Yellowknife w Kanadzie leży prawie dokładnie na linii magnetycznego koła podbiegunowego, co czyni je idealnym miejscem do obserwacji zorzy polarnej. Miejscowość jest również znana z długiego sezonu obserwacyjnego, który trwa od listopada do kwietnia.
 5. Ushuaia, Argentyna: Jako najbardziej na południe wysunięte miasto świata, Ushuaia oferuje unikalne możliwości obserwacji zorzy australis, czyli południowego odpowiednika zorzy polarnej.

Przygotowanie do wyprawy: Co należy zabrać ze sobą na obserwację zorzy polarnej?

Obserwowanie zorzy polarnej to niesamowite doświadczenie, ale wymaga także odpowiedniego przygotowania. Oto kilka rzeczy, które warto zabrać ze sobą:

 • Ciepłe ubrania: Zorze polarne najczęściej można obserwować w chłodnych, polarnych warunkach, dlatego ciepłe ubrania są absolutnie konieczne. Warstwowe ubranie, ciepłe buty, rękawiczki i czapka to podstawa.
 • Termos z ciepłym napojem: Przyda się do ogrzewania w chłodne noce.
 • Kamera lub aparat fotograficzny: Zorza polarna to zjawisko, które warto uwiecznić. Jeśli planujesz robić zdjęcia, pamiętaj o statywie – długie czasy ekspozycji są kluczem do uchwycenia zjawiska.
 • Cierpliwość: Zorza polarna nie jest zjawiskiem, które pojawia się na zawołanie. Może to zająć wiele godzin oczekiwania, zanim zjawisko się pojawi, ale widok jest tego wart.

Kiedy iść? Pora roku i warunki pogodowe dla najlepszych obserwacji

Chociaż zorza polarna może występować o każdej porze roku, istnieją określone warunki, które są bardziej sprzyjające jej obserwacji. Zorza polarna jest najsilniejsza podczas tzw. równonocy magnetycznej, która zazwyczaj przypada na wiosnę i jesień. Jednak ze względu na długie polarnocie, zima jest często najbardziej preferowanym czasem do obserwacji zorzy, szczególnie na dużych szerokościach geograficznych.

Ważne jest również, aby niebo było jak najbardziej czyste i ciemne. Im mniej chmur i zanieczyszczenia światłem, tym lepsze warunki do obserwacji. Można skorzystać z wielu dostępnych online prognoz zorzy polarnej i pogodowych, które pomogą w zaplanowaniu najlepszego czasu na wyprawę.

Pamiętaj, że nawet najlepsze plany mogą zostać pokrzyżowane przez nieprzewidziane zmiany warunków pogodowych lub aktywności słonecznej. Dlatego ważne jest, aby podchodzić do planowania z elastycznością i otwartym umysłem.

Rady dla amatorów fotografii: Jak skutecznie uchwycić zorzę polarną na zdjęciach?

Zorza polarna jest jednym z najbardziej fotograficznych zjawisk na Ziemi, ale jej uchwycenie może być wyzwaniem nawet dla doświadczonych fotografów. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc:

 • Użyj statywu: Zorza polarna często wymaga długich czasów naświetlania, co oznacza, że kamera musi być absolutnie nieruchoma. Statyw jest niezbędny.
 • Ustawienie aparatu: Zalecane jest użycie trybu manualnego na aparacie. Czas naświetlania powinien wynosić od 10 do 30 sekund, przysłona powinna być tak szeroka, jak to tylko możliwe (niskie f), a ISO powinno wynosić od 800 do 3200, w zależności od poziomu światła.
 • Skupienie się na kompozycji: Pamiętaj, że zorza polarna jest tylko jednym z elementów zdjęcia. Próbuj dodawać inne elementy, takie jak ludzie, budynki lub krajobrazy, aby dodać zdjęciu kontekstu i skali.
 • Pamiętaj o zimowej ochronie sprzętu: Zimowe warunki mogą być surowe dla sprzętu fotograficznego. Upewnij się, że bateria jest naładowana (zimno szybko ją wyczerpuje) i że aparat jest chroniony przed śniegiem i wilgocią.

Pamiętaj, że fotografia zorzy polarnej, podobnie jak sama zorza, wymaga cierpliwości i praktyki. Nie zniechęcaj się, jeśli na początku nie wszystko pójdzie po Twojej myśli. Każda próba jest okazją do nauki i doskonalenia swoich umiejętności.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *