Wakacje nad Morzem Czarnym? Kurort Odessa!

Rok po roku Odessa zdobywa tytuł najpopularniejszego kurortu na Ukrainie. Jest jasno, niesamowicie i interesująco, niezależnie od pory roku. Niniejszy artykuł traktuje o najpiękniejszych zabytkach Odessy i miejscach, które każdy turysta powinien zobaczyć.

Morze odeskie – najlepsze miejsce do wypoczynku

Odessa z widokiem na morze i wszystkimi jej ciekawymi miejscami cieszy się popularnością wśród turystów zarówno latem, jak i zimą. Wycieczka do Odessy zachwyca o każdej porze roku.  Przyjeżdżają tu dla przestronnych plaż, pięknych centralnych ulic, pysznych restauracji i głośnych klubów nocnych. Latem można tu opalać się bez końca, a w chłodne dni zwiedzać zabytki Odessy i samą „perłę nad morzem”.

Nie jest trudno znaleźć w Odessie idealne miejsce, w którym turyści z dowolnymi życzeniami mogą odpocząć. W mieście znajdują się plaże zarówno wyposażone w płatne udogodnienia, jak i te bardziej dziekie. Popularne kompleksy plażowe zachwycają wczasowiczów obecnością basenów, leżaków na każdy gust, barów i kryjówek. Na innych plażach można także wypożyczyć leżaki i wybrać się na przejażdżki wodne.

4 najlepsze plaże Odessy

Arkadia – jedna z najsłynniejszych plaż miasta. „Arkadia” to idealne miejsce dla wszystkich miłośników imprez i głośnego życia nocnego. Wycieczka do tego kurortu nad Morzem Czarnym nie może obyć się bez wizyty na tej plaży!. Oprócz plaż wyposażonych w leżaki i przebieralnie znajduje się tu wiele restauracji i klubów nocnych.

Langerona. Ta plaża znajduje się w samym centrum Odessy. Wyróżnia się dogodną lokalizacją oraz obecnością parkingu. Znajduje się tu także słynne delfinarium „Nemo” i piękny nasyp. A jedno z wyjść z plaży prowadzi bezpośrednio do Parku Szewczenki, skąd roztaczają się piękne widoki na port i wybrzeże.

Radość. Plaża „Otrada” znajduje się bezpośrednio za „Langeron”. Wizytówką tej plaży jest kolejka linowa, którą można wjechać na Bulwar Francuski. „Otrada” cieszy wczasowiczów także dostępnością leżaków i dużą liczbą obiektów rozrywkowych. Aby szybciej dojechać do celu polecamy wynajęcie mieszkania w Odessie. Bulwar Francuski to przytulne miejsce z dużą liczbą ofert niedrogich mieszkań.

Łuzanówka. Jedna z największych plaż w Odessie. Jest to plaża naturalna, bez podziału na posesje prywatne i bez ogrodzeń w postaci pomostów, dzięki czemu woda jest tu czystsza niż na plażach centralnych. W pobliżu znajduje się wiele restauracji i klubów, więc nie będziesz się tu nudzić.

Złote Wybrzeże. Najdalsza plaża, położona przy 16 stacji Wielkiej Fontanny. Istnieją obszary plażowe z leżakami i różnymi kawiarniami, a także zaciszne obszary z najmniejszą liczbą wczasowiczów.

Co turysta powinien zobaczyć w Odessie?

Gdzie wycieczka do Odessy ma nas zaprowadzić?  Numer jeden Wybrzeże. Zwiedzanie Odessy najlepiej rozpocząć od Bulwaru Nadmorskiego. Można stąd dotrzeć dosłownie do wszystkich najważniejszych miejsc miasta. Bulwar to najlepsze miejsce na spacer po Odessie, ponieważ znajduje się w samym centrum, pomiędzy hałaśliwym miastem a spokojnym wybrzeżem Morza Czarnego. Spacerując bulwarem można spokojnie dotrzeć do tak pięknych miejsc w Odessie jak Schody Potiomkinowskie czy Pałac Woroncowa.

Kolejnym miejscem na trasie wycieczki do Odessy jest Pałac Woroncowa– prawdziwa ozdoba miasta. To prawdopodobnie najsłynniejszy pałac na południu Ukrainy. Dawno, dawno temu był tu wspaniały ogród, w stajniach mieszkały szlachetne konie. Dziś pozostały po nich jedynie wspomnienia. Oprócz samego pałacu uwagę turystów przyciąga także jego kolumnada, to właśnie tutaj powstaje najwięcej pięknych zdjęć.

Wycieczka do Odessy nie może ominąć takie atrakcji jak Schody Potiomkinowskie.

To kolejna wizytówka Odessy. Unikalny projekt samego hrabiego Woroncowa. Schody te zostały zbudowane wiele dekad temu, ale wciąż zaskakują nawet doświadczonych turystów. Co roku odbywają się tu zawody sportowe m.in. kto potrafi szybciej pobiec czy zejść po schodach. Stąd nieustraszone skrajności pochodzą z niezwykłych przedmiotów, od nart i rowerów po rzadkie samochody.

Najbardziej aktywną częścią Odessy jest ulica Deribasowska. Każdy znajdzie tu rozrywkę na swój gust. Ktoś po prostu spaceruje kamienną ulicą, ktoś robi zdjęcie przy krzesłach Ilfa i Pietrowa, a ktoś zamawia lunch w jednej z kilkudziesięciu kolorowych odeskich restauracji.

Gdzie można schronić się podczas wycieczki do Odessy? W Ogrodzie Miejskim można ukryć się przed zgiełkiem miasta. Dawno, dawno temu gromadziła się tu prawdziwa śmietanka Odessy, grała orkiestra, czytano wiersze, spotykali się i rozstawali kochankowie. Dziś pary w każdym wieku spokojnie przechadzają się po miejskim ogrodzie. Ogród jest szczególnie piękny wiosną i latem, kiedy przyroda jest w pełnym rozkwicie. A tutaj można znaleźć słynne pomniki Odessy, na przykład ławkę z Leonidem Utiosowem czy postacie Ostapa Bendera i Kisy Worobianowa.

Jednym z najważniejszych zabytków Odessy jest pomnik księcia de Richelieu. To on dołożył wszelkich starań, aby Odessa rozkwitła i stała się wiodącym miastem w Europie. Pomnik poświęcony de Richelieu znajduje się na Bulwarze Primorskim. Rozciąga się stąd piękny widok na Schody Potiomkinowskie i Dworzec Morski.

Teatr Opery i Baletu w Odessie, to bez wątpienia wspaniały budynek, który jest wpisany w program każdej wycieczki do Odessy. Zbudowany przez samego de Richelieu, przez długi czas wystawiał wyłącznie przedstawienia włoskie. Dziś w przedstawieniach teatralnych biorą udział znane postacie polityczne i kulturalne, a także zwykli mieszkańcy miasta. Po przybyciu tutaj możesz wynająć nocleg w pobliżu Teatru Opery i Baletu, aby cieszyć się pięknem każdego dnia.

Kolejnym ciekawym punktem wycieczek do Odessy jest  Studio Filmowe Dowżenki.

Ile pięknych obrazów wyszło z tych ścian! Niestety teraz studio przeżywa nie najlepsze czasy. Ale ci, którzy wychowali się na starych filmach, zdecydowanie powinni odwiedzić terytorium studia filmowego. Znajduje się tu muzeum, w którym zachowały się rekwizyty z niektórych filmów, zdjęcia i autografy znanych aktorów.

A najbardziej imprezowym centrum Odessy jest dzielnica wypoczynkowa Arkadia. To najpopularniejszy plażowy zakątek miasta. W tej okolicy panuje najbardziej intensywne życie imprezowe, w pobliżu Arkadii znajduje się wiele restauracji i kawiarni, a w jej epicentrum często organizowane są tu koncerty i imprezy. Zdecydowanie warto wynająć mieszkanie w Arkadii. Odessa to jasne wakacje i głośne życie nocne. Dlatego jeśli masz pytanie co jest ciekawego w Odessie to koniecznie musisz się wybrać w te rejony.

Zakończmy naszą wycieczkę do Odessy kolejną atrakcją miasta – targiem „Pryvoz”. Sprzedawane są tu świeże owoce morza, w sezonie jest ich niesamowita ilość. Ponadto można tu targować się i jednocześnie rozmawiać z mieszkańcami na różne tematy. Miłośnikom komunikacji na żywo i świeżych produktów polecamy wynajęcie mieszkania w Odessie niedaleko Pryvozu.

Odessa to jedno z niesamowitych miejsc na Ukrainie, którego popularność rośnie z roku na rok. To miasto nigdy nie śpi i zawsze jest coś do zobaczenia. Wycieczka do Odessy może pozytywnie zaskoczyć. Nawet jeśli nigdy nie marzyłeś o życiu blisko morza, zdecydowanie powinieneś przyjechać do Odessy. Lokalny smak, bezkres Morza Czarnego i wyśmienita kuchnia besarabska nie pozostawi obojętnym żadnego turysty.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *