Konto osobiste – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Dzisiaj nikt z nas nie może sobie wyobrazić życia bez konta bankowego. Funkcjonalny rachunek bankowy z kartą zapewnia nam komfort i możliwość bezgotówkowego płacenia w sklepach i innych punktach usługowych, a do tego umożliwia bezproblemowy wpływ wynagrodzenia i innych świadczeń na konto oraz zarządzanie środkami z poziomu bankowości internetowej czy aplikacji mobilnej. Na co warto zwrócić uwagę podczas szukania idealnego konta bankowego? Sprawdźmy.

Opłaty za konto bankowe

Konto bankowe osobiste to produkt, który pozornie taki sam w każdym banku różni się znacznie, nie tylko pod kątem zakresu funkcjonalności, jak również opłat, które przyjdzie nam regulować z tytułu jego posiadania. Dlatego też pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest suma tych opłat. Standardowo możemy spotkać się z dwoma podstawowymi opłatami bankowymi – opłatą za prowadzenie rachunku oraz opłatą za kartę do konta. Pierwsza opłata coraz częściej jest eliminowana przez banki, które w dobie bardzo dużej konkurencji starają się zaoferować nam możliwie jak najlepsze warunki. Wciąż jednak warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę – opłaty za rachunek mogą wahać się od kilku, do nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie w skrajnych przypadkach. Opłata za kartę do konta to opłata, którą każdego miesiąca pobiera bank tytułem umożliwienia nam płatności i wypłat pieniędzy z wykorzystaniem karty debetowej. Wiele banków oferuje możliwość zlikwidowania tej opłaty pod pewnymi warunkami. Warunek taki to najczęściej potrzeba spełnienia obrotu płatności bezgotówkowych na określoną kwotę.

Wypłaty w bankomatach obcych

Bez względu na to, czy zakładamy konto osobiste, czy konto na działalność gospodarczą (sprawdź ranking kont firmowych, żeby znaleźć najtańszy rachunek firmowy), często zdarza nam się wypłacać pieniądze z bankomatów innych, niż ten, z którego pochodzi nasze konto. Wypłaty z obcych bankomatów mogą być dla nas pułapką, która w skali miesiąca wygeneruje koszty sięgające nawet kilkudziesięciu złotych. Dlatego na etapie zakładania konta upewnijmy się, jakie zasady honoruje bank względem wypłat z bankomatów obcych. Coraz częściej klient otrzymuje dostęp do darmowych wypłat z konkretnych bankomatów lub zyskuje możliwość kilkukrotnego darmowego wypłacenia gotówki.

Dostęp do nowoczesnych funkcjonalności konta

Nowoczesne konto to możliwość skorzystania z alternatywnych form płatności BLIK, Apple Pay czy Google Pay, a także stały dostęp do pełnej funkcjonalności rachunku z poziomu laptopa czy smartfona. Czy aplikacja mobilna i bankowość internetowa zapewnia nam kompleksową obsługę konta? Czy istnieją jakieś procesy, które wykonamy tylko w oddziale banku? Dobre konto to takie, które nie zmusza nas do częstych wizyt w oddziale i umożliwia łatwe i intuicyjne zarządzanie kontem.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *