Nerwica lękowa

Nerwica lękowa to termin używany do opisania łagodnej choroby psychicznej spowodowanej stresem. Lęk jest niczym innym jak zmartwieniem i jest sposobem, w jaki mózg ostrzega o zbliżającym się niebezpieczeństwie lub niepokojącym problemie, który narzuca zagrożenie lub stratę. Nerwica jest zaburzeniem psychicznym, które charakteryzuje się objawami, takimi jak utrata zainteresowania życiem. Psycholog Warszawa jest nam w stanie w takiej sytuacji odpowiednio pomóc. Prawie sto lat temu Freud ukuł termin „nerwica lękowa”, wyjaśnił ten stan w kategoriach nieświadomych popędów i wprowadził leczenie psychoanalityczne, mające na celu wprowadzenie do świadomej świadomości aspektów jaźni poprzez zastosowanie relacji terapeutycznej.

O tym warto pamiętać!

Lęk lub nerwica lękowa może być definiowana, jako stan wysokiej pobudliwości, który sam pacjent wyraża jako „niespokojne oczekiwanie”, nad którym podmiot opracowuje tragiczne przyszłe oczekiwania oparte na symbolice. Wydaje się więc stosowne zdefiniowanie nerwicy lękowej w bardziej zrozumiały, skoncentrowany na objawach i mniej skoncentrowany na procesach interpersonalnych. W ten sposób nerwica lękowa może być rozumiana jako stan, w którym dana osoba ma epizody intensywnego strachu lub lęku, nagle i bez wcześniejszego powiadomienia. Te epizody, które cierpią w nerwicy lękowej, są dziś znane jako ataki paniki, które mogą trwać od minut do godzin. Podobnie, mogą występować tylko sporadycznie lub mogą występować dość często.

Podsumowanie

Nerwica lękowa jest rodzajem uporczywego i ogólnego lęku, który towarzyszy ci stale, niezależnie od czynników środowiskowych. Zazwyczaj uczucie niepokoju odnosi się do sytuacji codziennych, czyli związanych z życiem rodzinnym, zawodowym, finansowym i zdrowotnym. Chociaż każda osoba doświadcza różnych stresów i napięć w tych dziedzinach, osoby z zaburzeniem w postaci nerwicy męczą się znacznie bardziej. Stres towarzyszy każdemu i jeśli jego intensywność jest na normalnym poziomie, można sobie z nim poradzić. Problem zaczyna się, gdy stan napięcia i strachu paraliżuje, utrudnia normalne funkcjonowanie i negatywnie wpływa na życie rodzinne lub zawodowe. Aby móc nawet pomyśleć o rozpoczęciu diagnozy nerwicy lękowej, towarzyszący mu stan wysokiego napięcia i stresu powinien trwać około sześciu miesięcy. Jeśli jest to „tylko” epizodyczne, związane z występowaniem określonych stresorów i sytuacji awaryjnych, można je uznać za stan normalny i nie wymaga interwencji medycznej. Tymczasem, nawet jeśli czujesz, że stres Cię przytłacza, a nerwica żołądka czy serca się pogarsza, warto skonsultować się psychologicznie i odwiedzić specjalistę.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *