Jak dbać o klimatyzację w domu? Najważniejsze zasady

Klimatyzacja domowa przynosi szereg korzyści. Należą do nich między innymi regulacja temperatury, mniejsza wilgotność w pomieszczeniach, czystsze powietrze i redukcja zanieczyszczeń. Jednak aby cały system działał sprawnie, bezpiecznie i z korzyścią dla zdrowia, konieczne jest wykonywanie kilku czynności, dzięki którym klimatyzator będzie działał w pełni efektywnie. Jak dbać o klimatyzację domową, aby służyła nam jak najdłużej?

Czyszczenie klimatyzacji domowej – czynność, której nie można pominąć

Nowoczesne klimatyzatory do domu nie tylko chłodzą, ale również filtrują i oczyszczają powietrze z kurzu, pyłu, a nawet bakterii i innych drobnoustrojów. Wiąże się to jednak z tym, że na filtrach i innych elementach z czasem mogą się gromadzić zarodniki pleśni i grzybów oraz inne szkodliwe substancje. Zaniedbanie konserwacji, czyszczenia i wymiany filtrów wiąże się z nadmiernym gromadzeniem zanieczyszczeń, które trafiają potem do powietrza. Skutkiem tego mogą być choroby górnych oddechowych czy nasilenie objawów alergii i astmy. Czyszczenie klimatyzacji domowej jest więc czynnością obowiązkową. Można ją wykonać samodzielnie, używając ściereczki, odkurzacza i łagodnego preparatu do mycia, a także środków do dezynfekcji. Proces powinien obejmować zarówno mycie obudowy i kratki przedniej, jak i wnętrza urządzenia. Kluczowe jest czyszczenie i dezynfekcja parownika, skraplacza i tacy na skropliny, a także filtrów.

Odgrzybianie i wymiana filtrów – ważne dla prawidłowego działania

Filtry wielokrotnego użytku można z powodzeniem czyścić, natomiast jednorazowe należy regularnie wymieniać, w zależności od wskazań producenta i stopnia zanieczyszczenia. Wymieniać trzeba także filtry niesprawne i uszkodzone. Zapewni to czystość powietrza i utrzyma pozytywny wpływ klimatyzacji na zdrowie. Bezwzględnie należy dbać o to, aby w klimatyzatorze nie pojawiał się grzyb, w razie potrzeby wykonując dokładne odgrzybianie. Powinno się to robić przynajmniej raz w roku, a najlepiej jeszcze częściej. Na rynku można znaleźć specjalistyczne preparaty do odgrzybiania, które w szybki i skuteczny sposób rozprawiają się z tym problemem. Warto również zwrócić się do profesjonalnej firmy jak np. klimatyzacja sosnowiec

Profesjonalny serwis i naprawa klimatyzacji – bezpieczeństwo i pewność

Samodzielne czyszczenie klimatyzatora jest możliwe, wymaga jednak sporo cierpliwości. Dlatego wiele osób decyduje się na powierzenie tego profesjonalnym firmom, które oferują nie tylko czyszczenie i konserwację, ale również fachowy serwis i naprawę klimatyzatorów. Serwisowanie urządzenia warto wykonywać dwa razy w roku: jesienią oraz wiosną. Tylko specjalista będzie w stanie fachowym okiem ocenić szczelność układu chłodniczego, sprawdzić układ odprowadzania skroplin czy elementy elektryczne, a także gruntownie oczyścić wszystkie układy. Zyskamy wówczas pewność, że nasz model działa sprawnie, a my wdychamy zdrowe i czyste powietrze.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *