Metody wykrywania wycieków

Nieszczelna instalacja wodna może być bardzo drogim i nieprzyjemnym w rozwiązaniu problemem, zwłaszcza, że wiązać się może z wieloma konsekwencjami dla mieszkania, takimi jak deformacja paneli podłogowych, wszechobecna wilgoć i pleśń oraz co najważniejsze – brak dostępu do wody. Niezlokalizowany wyciek poskutkuje kosztownym remontem, który pochłonie nie tylko mnóstwo pieniędzy, ale też nerwów. Koniec końców, przeciek trzeba będzie dalej naprawić. Całe szczęście, obecnie wykrywanie wycieków z rur jest zadaniem dużo prostszym, gdy zajmuje się nim ekipa specjalistów ze sprzętem.

Jakie są metody wykrywania wycieków?

Eksperci posługują się wieloma zaawansowanymi technikami wyszukiwania przecieków. Są to sposoby najczęściej nieinwazyjne, wykorzystujące różne, wyspecjalizowane urządzenia, często przeznaczone do wyszukiwania wycieków w różnych warunkach i przy różnej obfitości wylewu wody z rury. Częste metody wyszukiwania wycieków to:

  • Badanie kamerą termowizyjną – metoda ta wykorzystuje promieniowanie cieplne do znalezienia źródła problemu. Wykrywanie wycieków z rur następuje poprzez wyszukiwanie różnic cieplnych w otoczeniu. To jest całkowicie bezinwazyjna metoda, której użycie nie powoduje żadnych uszkodzeń. Świetnie sprawdza się przy dużych wyciekach oraz w sytuacjach, gdy właściciel domu nie zna dokładnego rozlokowania rur.
  • Badanie georadarowe – umożliwia zlokalizowanie wycieków z kanalizacji zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Technika georadarowa jest bardzo szybka i równie wydajna. W użyciu wykorzystuje antenę generującą sygnał o konkretnej częstotliwości, co pozwala wyszukiwać faktyczne położenie instalacji kanalizacyjnej oraz odnaleźć anomalie.
  • Badanie nasłuchowe – technika, przy której wykorzystuje się sondę wyposażoną w specjalny hydrofon, czyli wodoodporny mikrofon. Wyszukiwanie wycieków z rur przy pomocy hydrofonu jest bardzo precyzyjne i pozwala bardzo dokładnie określić położenie usterki.
  • Badanie ultradźwiękowe – w procesie wyszukiwania wycieków wykorzystuje się fale ultradźwiękowe. Jest to bardzo bezpieczne badanie, dzięki któremu można zlokalizować nawet najmniejszy mikrowyciek. Warto przeprowadzić je, co najmniej raz w miesiącu.

Jak widać, istnieje mnóstwo możliwych badań, dzięki którym wykrywanie wycieków z rur może się okazać proste, dużo tańsze i bezpieczniejsze, niż klasyczne kucie ścian. Warto problem przecieku zostawić specjalistom, którzy sprawnie dobiorą metodę wykrywania nieszczelności do danej sytuacji. Wyciek nie musi być ogromnym problemem.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *