Amerykańscy naukowcy badają zmiany wzorca klimatycznego

Naukowcy z University of Arkansas ustalili związek między wzorcami klimatycznymi w Amazonii i dużych częściach Ameryki Północnej i Południowej, wykorzystując nowo opracowaną chronologię słojów drzew z dorzecza Amazonki.

Odkrycie finansowane przez amerykańską National Science Foundation pomaga naukowcom lepiej zrozumieć ekstrema klimatyczne na dużą skalę i wpływ zjawiska El Niño.

Wzrost drzew jest dobrze znanym zastępcą klimatu. Porównując słoje wzrostu drzew Cedrela odorata występujących w zlewni Rio Paru we wschodniej Amazonii z setkami podobnych chronologii w Ameryce Północnej i Południowej, naukowcy wykazali odwrotną zależność między obszarami wzrostu drzewa, tym samym wzorców opadów.

Susza w Amazonii jest skorelowana z wilgotnością w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Patagonii i odwrotnie. Proces ten jest napędzany przez zjawisko El Niño, które wpływa na wiatry powierzchniowe wzdłuż równika. El Niño to nieregularnie występujący na dużą skalę wzór klimatyczny związany z niezwykle ciepłą wodą w Oceanie Spokojnym.

” Nowe chronologie Cedrela z Amazonii, w porównaniu z setkami chronologii słojów drzew w umiarkowanej Ameryce Północnej i Południowej, dokumentują ten panamerykański rezonans ekstremalnych zmian klimatycznych i ekosystemowych na stulecia poprzedzające powszechne wylesianie lub zmianę klimatu spowodowaną przez człowieka ”. – powiedział Dave Stahle, geolog i pierwszy autor badania w czasopiśmie Environmental Research Letters.

Związek nie został udokumentowany, dopóki naukowcy z University of Arkansas Tree Ring Laboratory wraz z kolegami z Brazylii i Argentyny nie opracowali rekonstrukcji opadów deszczu ze słojów drzew Cedrela.

Większość zapisów dotyczących opadów w Amazonii pochodzi z zaledwie około 70 lat, ale Cedrele żyją od 200 do 300 lat, zapewniając cenne dane zastępcze opadów, które poprzedzają zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka. Ich praca w Amazonii jest udokumentowana w krótkim filmie i na specjalnej stronie internetowej.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *