Co to jest wóz transmisyjny i dlaczego warto go wynająć?

Jest szansa, że przynajmniej raz w życiu widział go każdy z nas. Pojawia się wraz z ekipą telewizyjną i niezmiennie stoi w tle reporterów. Wóz transmisyjny – w dzisiejszym tekście wyjaśniamy czym jest oraz do czego służy.

Czym jest wóz transmisyjny?

Wóz transmisyjny to pojazd wykorzystywany przez telewizje, realizatorów nagrań oraz coraz częściej firmy oferujące live streaming. Tego typu auta zazwyczaj są przerabiane z modeli transportowych. Na pace zamiast pustej przestrzeni zobaczymy jednak dużą obfitość sprzętu.

Wóz transmisyjny jest de facto kabiną reżyserską na kółkach. W nim zasiadają realizatorzy, którzy dzięki ekranom mają dostęp do podglądu z kilku kamer. Należy do nich przesłanie informacji z ulicy na ekrany telewizorów (albo komputerów i komórek w wypadku streamingu).

Co powinien posiadać wóz transmisyjny?

Można powiedzieć, że wozy transmisyjne są studiami telewizyjnymi skompresowanymi do minimum. Na ich wyposażenie bardzo często składają się:

  1. Sprzęt do montażu. Wydarzenia live często transmitowane są z kilku kamer. Nie ma tutaj mowy o montażu w postprodukcji. Realizatorzy na bieżąco muszą przeskakiwać pomiędzy kolejnymi ujęciami. Często wymaga to nie tylko umiejętności ale też refleksu. Niekiedy zbliżenie na twarz jest potrzebne, bo coś istotnego wydarzyło się tu i teraz.
  2. Mikroporty, mikrofony, pchełki. W niektórych wypadkach mikrofony i inny niezbędny dźwięk audio są wynajmowane razem z wozem transmisyjnym. Ułatwiają one zebranie czystego dźwięku od wszystkich uczestników imprezy.
  3. Tory kamerowe. Tutaj warto rozjaśnić. W wozie nie należy spodziewać się szyn ani podkładów. Tory kamerowe to urządzenia do przewodowego lub bezprzewodowego przesyłania obrazu z kamer.
  4. Kamery – wynajmowanie wozu transmisyjnego razem z kamerami może okazać się świetnym rozwiązaniem. Dzięki temu mamy stuprocentową gwarancję, że są kompatybilne ze sprzętem nadawczym.
  5. Klimatyzacja, ogrzewanie, wygodne fotele. Ekipa realizacyjna spędzi w aucie nawet kilkanaście godzin. Aby dobrze wykonywała swoją pracę, musi mieć komfort.
  6. Agregat prądotwórczy. Energia elektryczna jest podłączana do wozów transmisyjnych za pomocą zewnętrznych złączy – tak zwanej siły. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie da się jej podpiąć, show must go on. Samochód, który w razie czego może przetwarzać benzynę na prąd, jest w cenie.
  7. Antena nadawcza. Zazwyczaj znajduje się na dachu i jest najbardziej charakterystycznym elementem wozów transmisyjnych. Oczywiście odpowiada ona za przesyłanie sygnału do studia.

Komu może przydać się wóz transmisyjny?

Kiedyś wozy transmisyjne były wykorzystywane właściwie tylko przez telewizje. Auta tego typu pojawiały się podczas relacji ze stadionów, koncertów, mszy, ważnych spotkań poza studiem. Niezmiennie towarzyszą też telewizyjnym reporterom i razem z nimi są wysyłane w teren.

Dzisiaj sytuacja zmieniła się diametralnie. Streamingi live często są realizowane wprost do internetu. Niektóre firmy i agencje organizują gale sportowe i inne spotkania w systemie pay to watch. Odbiorcy muszą wykupić dostęp, który w tym wypadku jest odpowiednikiem biletu.

Do tego dochodzą zamknięte wydarzenia online. Niektóre korporacje organizują konferencje, w trakcie których dają uczestnikom wybór – czy chcą wziąć udział na żywo czy też za pośrednictwem internetu.

Trzeba też zaznaczyć, że część wydarzeń firmowych organizowanych w ostatnich latach to de facto programy telewizyjne realizowane na prywatne potrzeby. Pojawiają się w nich wywiady z gwiazdami, pokazy artystyczne oraz oczywiście elementy nawiązujące do branży.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *