Co o pomnikach nagrobnych wiedzieć trzeba?

Czy ktoś, patrząc na pomnik nagrobny dostrzega dzieło sztuki? Całkiem możliwe, że znajdzie się kilka takich osób, które za każdym razem, z wielkim zachwytem, podchodzą do studiowania takich pomników, które kojarzyć się mogą negatywnie, ze śmiercią. Aczkolwiek, trzeba uwzględnić także to, że pomniki stawiane są po to, aby uczcić osoby, jakie znajdują się w owym grobie. Niekiedy, na pomniki trzeba spojrzeć z nieco szerszej perspektywy – są one stawiane ku upamiętnieniu danych wydarzeń.

(Nie)zwykłe pomniki nagrobne

Wystarczy wejść na jakikolwiek cmentarz, aby przekonać się, że forma pomników nagrobnych bardzo mocno się zmieniła. Tak bowiem jest. Zakłady kamieniarskie oferują nie tylko tradycyjne płyty prostokątne, ale również finezyjne kształty, przypominające anioły, czy nawet wykute w kamieniu osoby, jakie spoczywają w grobie. Współczesna technika jest w stanie pozwolić na naprawdę ogrom rzeczy. Każdy dobry i ceniący się zakład kamieniarski, ma w swojej ofercie katalog pomników, jakie można u nich zamówić. Nie tylko, jeżeli chodzi o prostą formę, ale także rozbudowana galanterię nagrobkową, która jest w stanie zaskoczyć ogromną ilość osób.

Cena za pomnik na grób

Pomniki zachwycają, ale na pewno zdecydowana większość osób będzie zainteresowana tym, ile takie dzieło rzeźbiarsko-architektoniczne będzie kosztować. Na ostateczną cenę wpływ będzie mieć kilka czynników: materiał wykonana, rozmiar i kształt pomnika, jak również galanteria nagrobkowa, rodzaj liter, montaż płyty nagrobkowej. Niekiedy, do finalnej ceny zostaje doliczony koszt związany z demontażem poprzedniego pomnika, jeżeli takowy się znajdował. Z takimi przypadkami ma się do czynienia wtedy, jeżeli pochówek następuje w miejscu, gdzie wcześniej zostali złożeni inni członkowie rodziny.

Szacuje się, że za sam pomnik zapłaci się średnio ok. pięć tysięcy złotych. Może to być zdecydowanie większy koszt, jeżeli ktoś zdecyduje się na rzadko występujący kamień Impala. Sam marmur to koszt ok. dwudziestu tysięcy złotych. Ale oczywiście, nikt nie mówi, że od razu trzeba decydować się na takie rozwiązanie. Ze spokojem można wybrać granit, którego koszt maksymalny wynosi ok. sześć tysięcy złotych.

Warto również dodać, ze na finalną cenę ma również wpływ miasto, gdzie owy pomnik będzie się zamawiało. W większych miastach ceny mogą być nieco wyższe, niż ma się to w przypadku mniejszych miejscowości. Przy tej okazji warto wspomnieć, że można przemyśleć ubezpieczenie pomnika nagrobnego, w razie wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *