System chłodniczy w przemyśle

Nie każdy, kto pracuje z przemysłowym amoniakalnym systemem chłodniczym, rozumie wszystko na temat działania tych systemów. Ważne jest jednak, aby osoby pracujące w branży przetwórstwa żywności, produkcji napojów i mrożonek wiedziały choć trochę o chłodnictwie. Zaznajamianie pracowników na bieżąco z systemem chłodniczym, którego używają, może pomóc w lepszej komunikacji z pracownikami i lepszym zrozumieniu potrzeb biznesowych. Oto kilka podstawowych informacji na temat funkcjonowania przemysłowych systemów chłodniczych.

Jak działa system chłodniczy?

Niektórzy uważają, że przemysłowe instalacje chłodnicze wytwarzają zimne powietrze, ale z technicznego punktu widzenia nie jest to prawdą. Aby doświadczyć zimna, trzeba usunąć z czegoś ciepło i to jest podstawowa zasada działania wszystkich systemów chłodniczych. Kiedy ciecz paruje, usuwa ciepło wraz z parą. Aby zademonstrować, zmocz ręce i trzymaj je przed wentylatorem elektrycznym. Parująca woda odbiera ciepło z rąk i czujemy, że są one chłodne. Typowy układ chłodniczy (w tym przemysłowy układ chłodniczy z amoniakiem) wykorzystuje ciekły czynnik chłodniczy do przenoszenia ciepła z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz. Sprężarka pompuje czynnik chłodniczy przez wężownice parownika i wężownice skraplacza. Czynnik chłodniczy staje się gazem (absorbuje ciepło) w parowniku i wraca do postaci ciekłej w skraplaczu, gdzie traci ciepło. W rzeczywistości wentylator skraplacza wydmuchuje ciepło z wężownic skraplacza. To dlatego jest ciepło, gdy stoisz za zewnętrznym urządzeniem.

Dlaczego amoniak?

Przemysłowy amoniakalny system chłodniczy jest używany w przypadku operacji na dużą skalę. Amoniak jest bardzo wydajnym czynnikiem chłodniczym i jednym z najbardziej opłacalnych czynników chłodniczych do użytku komercyjnego. Nie jest on już stosowany w nowoczesnym chłodnictwie domowym, ponieważ jego opary mogą być toksyczne. Firmy używają systemów z czynnikiem chłodniczym amoniaku, ponieważ mogą zaoszczędzić dużo pieniędzy na energii. Ponadto, wykrywanie wycieków w środowisku przemysłowym jest łatwe, ponieważ ma wyraźny zapach. Amoniak jest dobrym wyborem dla firm przyjaznych środowisku, ponieważ nie niszczy ozonu. Przemysłowe aplikacje chłodnicze są zwykle używane w miejscach takich jak chłodnie, przetwórstwo mleczne, produkcja napojów, lodowiska i przemysł ciężki, tego rodzaju miejsca. Są to systemy chłodzenia na dużą skalę, które muszą pracować wydajnie i szybko. Niezwykle ważna jest systematyczna konserwacja systemów chłodniczych w przemyśle.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *