W jaki sposób zadbać o wizerunek swojej firmy?

Zdecydowałeś się założyć swoją działalność i zastanawiasz się w jaki sposób stworzyć spójny, atrakcyjny i profesjonalny wizerunek swojej firmy? A może prowadzisz już firmę, ale interesuje Cię rebranding? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się w nim dlaczego wizerunek marki odgrywa tak ogromną rolę w rozwoju biznesu oraz w jaki sposób można o niego zadbać.

Dlaczego dbanie o wizerunek firmy jest ważne? 

To, jak bardzo istotna jest dbałość o wizerunek firmy, najlepiej wytłumaczyć na konkretnym przykładzie. Czy chciałbyś robić interesy z kimś, kto wygląda nieelegancko, nie założył garnituru na spotkanie, założył tylko obcisłe dżinsy, nawet nie pomyślał o krawacie, a jego ubrania są brudne? W ten sam sposób można doświadczyć wizerunku każdej firmy, a wrażenia na jej temat mogą być różne: zwyczajne, piękne, brzydkie, profesjonalne,, kreatywne, odważne, niezrozumiałe itd. W dzisiejszych czasach pozytywny wizerunek firmy to więc absolutna podstawa, jeżeli zależy nam na tym aby ją nieustannie rozwijać. Dobry wizerunek podnosi wartość firmy, tworzy lepszy odbiór w otoczeniu, a tym samym dobre skojarzenia pomiędzy potencjalnymi klientami. Jak się można oczywiście domyślić, taki wizerunek wpływa również na sprzedaż, konkurencyjność i rentowność firmy. Co ciekawe, tak na prawdę wszystkie działania firmy wpływają na jej reputację. Każdy właściciel musi w takim przypadku zadbać o to, żeby było jak najlepiej, bo od tego zależy powodzenie jego biznesu i wysokość przychodów.

Identyfikacja wizualna firmy – jak ją stworzyć?

Już na starcie należy określić, czy elementy składające się na identyfikacje wizualną mają być tworzone od podstaw (na przykład dla nowej firmy), czy dla istniejącej już firmy. W pierwszym przypadku zadanie jest znacznie łatwiejsze – grafik ma przestrzeń do tego aby przygotować różnorodne propozycje, wie, jak przygotować każdy element, aby harmonijnie uzupełniał pozostałe elementy. W drugim przypadku warto wykonać delikatne aktualizacje i ujednolicić stworzone do tej pory materiały graficzne.

Dokument z identyfikacją wizualną powinien być jak najprostszy i podzielony na dwie części, a więc musi zawierać – co jest dozwolone, a co nie. Należy jasno określić, które sposoby wykorzystania elementów stanowią identyfikację wizualną (i jak można je wykorzystać), a które są niedopuszczalne.

Kto może pomóc w tworzeniu identyfikacji marki? 

Bardzo ważne jest, aby identyfikacja wizualna firmy była spójna i starannie przygotowana od samego początku. To praca, z której od lat korzysta cała firma, różne działy, różni pracownicy. Powinna być przejrzysta dla każdego, zarówno dla nowych pracowników, jak i dla tych którzy posiadają wieloletnie doświadczenie. W takim przypadku warto zainwestować w ekspertów, którzy profesjonalnie zajmują się tworzeniem identyfikacji wizualnej marki. Może to być jedna osoba – najlepiej grafik z odpowiednim doświadczeniem lub agencja brandingowa, znająca się na przygotowaniu całego systemu – wizerunek firmy. W firmie musi być ktoś, kto na co dzień monitoruje wdrożenie tego systemu. Powinna być to osoba, która na przykład będzie przypominać handlowcom, że w ich prezentacjach dla klientów brakuje firmowego logo czy sloganu, ktoś, kto podpowiada kierownictwu, jak powinna wyglądać wizytówka każdego pracownika czy np. stopka e-maila. Jeżeli nie chcesz zmarnować potencjału profesjonalnej komunikacji wizualnej swojej firmy, wszyscy pracownicy powinni z niej korzystać na co dzień. Każdy pracownik musi być świadomy jej istnienia i znać jej instrukcje. Osoby pracujące w działach marketingu zazwyczaj monitorują reputację firmy i biorą czynny udział w procesie tworzenia pozytywnego wizerunku firmy w Internecie.

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *