Mieszkanie w Krakowie – rynek wtórny czy pierwotny?

Kraków to bardzo ważne miejsce na mapie Polski – nawet jeśli pominiemy jego znaczenie historyczne, które oczywiście również jest bardzo ważne, warto podkreślić, że to drugie co do wielkości miasto w Polsce. Wiele osób uwielbia w nim przebywać, wybiera Kraków na miejsce nie tylko urlopu, lecz także inwestycji.

Jeśli chcesz kupić mieszkanie w tym mieście, dobrze wybrałeś. Jednak jaki rynek wybrać? Wtórny czy pierwotny?

Czym jest rynek wtórny?

Rynek wtórny to tak zwane mieszkania z drugiej ręki – nie jesteśmy ich pierwszymi właścicielami. Często mylnie myślimy, że są to mieszkania starsze, zaniedbane, wymagające generalnego remontu, jednak nie zawsze tak jest. Rynek wtórny ma oczywiście swoje zalety i wady. Jak to wygląda w przypadku Krakowa?

Chcesz mieszkać w centrum? Jeśli marzy ci się kupno mieszkania w centrum miasta, nie masz co liczyć na mieszkanie od dewelopera. Musisz szukać na rynku wtórnym. Deweloperzy najczęściej budują nowe osiedla na obrzeżach, w mniej zabudowanych dzielnicach.

Musimy też wiedzieć, że mieszkania z rynku wtórnego są często tańsze, jednak tutaj także wiele zależy od lokalizacji – nie da się bowiem ukryć, że mieszkanie w centrum Krakowa może być naprawdę bardzo drogie, niezależnie od jego stanu.

Natomiast takie mieszkanie to doskonała inwestycja. Centrum Krakowa jest obleganym miejscem, zarówno jeśli chodzi o inwestycje, jak i po prostu wynajem.

Jeżeli chcemy oszczędzić na rynku wtórnym, musimy mieć świadomość, że wiele zależy od stanu mieszkania. Czasami może ono wymagać gruntownego remontu, na który poniesiesz ogromne koszty. Wszystko trzeba wkalkulować.

Do mieszkania z rynku wtórnego często możemy się od razu wprowadzić, może być to dla nas także istotne, jeśli nie możemy czekać.

Rynek pierwotny

Z kolei rynek pierwotny to mieszkania od dewelopera, często kupujemy je przed tym, jak w ogóle zacznie się budowa. Tutaj także musimy wyróżnić wady i zalety takiego rozwiązania.

Rynek pierwotny będzie świetny dla osób, które cienią sobie ciszę i spokój, bo często mieszkania znajdują się na obrzeżach miasta, ale nie zawsze. Na przykład osiedle Piasta Kołodzieja znajduje się w spokojnej okolicy, ale jest świetnie skomunikowane.

Mamy większy wpływ na wygląd takiego mieszkania, możemy ingerować w jego budowę od samego początku, pracować nad projektem.

Na mieszkanie od dewelopera trzeba jednak czasami naprawdę długo czekać (nawet kilka lat!), więc jest to nierzadko opcja dla cierpliwych. Choć nie jest to reguła.

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *