Czyszczenie podłogówki

Ogrzewanie podłogowe to rodzaj instalacji grzewczej, który staje się coraz popularniejszy wśród naszych rodaków. Po rozwiązanie to szczególnie chętnie sięgają właściciele domów jednorodzinnych, montując instalację cieplną pod powierzchnią podłogi zarówno jako podstawowe źródło ogrzewania, jak i jako uzupełnienie klasycznych systemów dostarczania ciepła do budynku.

Zimne strefy na powierzchni podłogi, czyli konsekwencje awarii ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe nieruchomości to rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele korzyści dla jej właściciela: funkcjonalność, oszczędność domowego budżetu czy komfort pobytu w ogrzewanym domu.  Warunkiem sine qua non ich odczuwania przez użytkowników budynku wyposażonego w system ogrzewania podłogowego jest jego bezawaryjność. Niedziałające sprawnie ogrzewanie podłogowe traci swoje walory. Przestaje być opłacalne ekonomicznie, bowiem jego koszty eksploatacji nie spadają, a wydajność całego systemu ulega znacznemu zmniejszeniu. Mieszkańcy ogrzewanego budynku przestają czuć się w nim komfortowo, gdyż na powierzchni podłogi tworzą się tak zwane zimne strefy, będące następstwem zaburzenia rozkładu temperatury w całym pomieszczeniu.

Biofilm na ściankach instalacji grzewczej – podstawowa przyczyna spadku wydajności ogrzewania podłogowego

Spadek wydajności ogrzewania podłogowego jest naturalnym efektem zużywania się instalacji. Jego główną przyczynę stanowi wytwarzanie się na ściankach rur biofilmu, czyli szkodliwego dla systemu grzewczego osadu bakteryjnego. Biofilm tworzą kolonie bakterii bytujących w każdym środowisku narażonym na kontakt z wilgocią. Na początkowym etapie ich namnażania się wytwarzają warstwę osadu o konsystencji lepkiego śluzu. Następnie warstwa mułu ulega stężeniu i pogrubieniu. Szlam ten obniża efektywność pracy systemu ogrzewania podłogowego, przyczyniając się między innymi do korozji rur będących elementami całej instalacji.

Czyszczenie chemiczne jako skuteczna metoda przywrócenia sprawności instalacji podłogowej

Aby pozbyć się warstwy biofilmu konieczne jest regularne czyszczenie podłogówki w celu wypłukania osadu destrukcyjnie wpływającego na sprawność systemu grzewczego. Konserwację ogrzewania podłogowego warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Dokonując wyboru spośród działających na rynku podmiotów reprezentujących tę branżę należy zwrócić szczególną uwagę na kwalifikacje i doświadczenie zatrudnianych przez firmę fachowców oraz jakość sprzętu, na którym pracują. Jest to bowiem gwarancja bezawaryjności systemu grzewczego przez kolejne lata.

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *