Tania strona internetowa – czy to możliwe?

Posiadanie własnej strony internetowej jest już wymogiem we współczesnym świecie. Internet to kanał, który umożliwia łatwe i stosunkowo tanie dotarcie do klienta. Nie powinny tego zaniedbywać nawet małe jednoosobowe firmy usługowe. Stworzenie własnej strony internetowej nie musi być wcale drogie. Czy można stworzyć stronę internetową za darmo? Takie rozwiązania są dostępne, jednak zazwyczaj efekt końcowy nie wygląda zbyt profesjonalnie. Możliwe jest jednak stworzenie taniej strony internetowej bez znajomości kodowania. Jak się do tego zabrać? O tym poniżej.

Od czego zacząć?

Stworzenie strony internetowej wymaga wykupienia hostingu oraz domeny. Domena internetowa to adres, który wpisujemy w pasku przeglądarki. Jak wybrać domenę internetową dla naszej strony? Najbardziej profesjonalnie odbierane są strony internetowe z rozszerzeniem domeny pl. Jeżeli takie rozszerzenie nie jest dostępne dla adresu, który sobie wybraliśmy to można poszukać rozszerzenia alternatywnego spośród innych dostępnych. Ważne jest, żeby zwracać uwagę na koszty domeny. Promocyjna oferta na domenę nie zwolni nas z konieczności odnowienia jej po roku w standardowej cenie. Często koszt takiego odnowienia domeny może wynieść nawet kilkaset złotych. W podobny sposób powinniśmy zachować się podczas wyboru hostingu strony. Podstawowe parametry takiego hostingu to transfer miesięczny oraz pojemność hostingu. Warto postarać się o to, żeby transfer miesięczny był nielimitowany. Pojemność hostingu nie jest sprawą aż tak istotną. Większość tanich pakietów powinna pozwolić na uruchomienie typowej strony internetowej. Podobnie, jak w przypadku domeny powinniśmy zwrócić uwagę na koszt odnowienia hostingu po roku. Ile to wszystko będzie kosztować? Koszt zakupu domeny oraz hostingu powinien wynieść około 100 złotych w pierwszym roku abonamentowym.

Kolejne kroki

Zakup domeny oraz hostingu to zaledwie początek drogi. Kolejnym krokiem jest instalacja oprogramowania strony na wykupionym hostingu. Łatwe stworzenie profesjonalnej strony internetowej jest możliwe dzięki systemom zarządzania treścią CMS. Co kryje się pod ta nazwą? Jest to szkielet strony internetowej, który możemy wgrać na serwer. Do takiego szkieletu możemy w łatwy sposób dobierać kolejne elementy strony, takie jak szata graficzna, teksty czy też elementy multimedialne. Odbywa się to z poziomu panelu użytkownika i nie wymaga modyfikacji kodu źródłowego. Najpopularniejszym systemem zarządzania treścią jest WordPress. Jest to system, dzięki któremu można stworzyć profesjonalną stronę internetową w ciągu jednego dnia bez konieczności kodowania. W naszym pakiecie hostingu mamy prawdopodobnie dostępny autoinstalator WordPress. Wystarczy zlecić mu instalację systemu WordPress na naszej domenie za pomocą odpowiedniego formularza. W ciągu kilkunastu sekund otrzymamy szkielet naszej przyszłej strony internetowej. W panelu użytkownika mamy możliwość zmiany szaty graficznej naszej strony w ciągu kilku sekund. Wystarczy wybrać w tym celu jeden z tysięcy dostępnych motywów WordPress. Mamy również dostęp do tysięcy wtyczek, które mogą dowolnie rozszerzać funkcjonalność strony. Za pomocą wtyczek możemy na naszej stronie zainstalować na przykład forum dyskusyjne czy też rozbudowaną galerię zdjęć. Stworzenie niepowtarzalnej strony umożliwia jeden z dostępnych kreatorów, na przykład Elementor. Warto jest znać wszystkie możliwości WordPressa. W internecie znajdziemy mnóstwo materiałów edukacyjnych opisujących tworzenie stron WordPress.

Podsumowując, własna strona internetowa jest w zasięgu ręki. Nie warto przepłacać za stworzenie strony internetowej. Funkcjonalną witrynę internetową możemy skonstruować sami. Wystarczy do tego podstawowa wiedza z zakresu internetu.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *