Czy butelki PET są szkodliwe? Czy woda z butelek plastikowych jest zdrowa?

O szkodliwości butelek plastikowych mówi się coraz częściej. Zazwyczaj pojawiają się głosy, że przechowywanie wody w plastikowych butelkach nie jest zdrowe. Czy faktycznie woda z plastikowej butelki może być szkodliwa? Dowiesz się tego z tekstu poniżej.

Woda w plastiku. Czy plastikowe butelki szkodzą?

Pytanie o to, czy woda w plastikowych butelkach jest szkodliwa zadają sobie nie tylko konsumenci, ale także naukowcy. Tworzywo sztuczne jakim jest plastik jest łatwe, szybkie i tanie w produkcji, ale – jak się okazuje – niesie też za sobą niebezpieczeństwo dla środowiska naturalnego oraz zdrowia człowieka. Choć o szkodliwości plastiku mówi się zazwyczaj w kontekście zanieczyszczenia wód i gleb, coraz częściej słychać głosy, w tym ekspertów, że szkodliwe mogą być nie tylko odpady z plastiku i przenikające do organizmów mikrocząsteczki plastiku, ale także korzystanie z niego – a dokładniej picie z plastikowych butelek PET.

Nowatorskie badania łączące w sobie analizę chemiczną i biologiczną wykazują, że w wodzie butelkowanej dostępnej na rynku mogą znajdować się substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną, takie jak EDC. EDC to m.in. agoniści i antagoniści receptorów steroidowych, które łączą się z receptorem i powodują reakcję w komórce lub odpowiadają za jej blokowanie. Celem badania była ocena wody butelkowanej pod kątem aktywności antyestrogennej, a więc hamującej działanie hormonów żeńskich i męskich. Znaczącą antyestrogenność wykryto w 13 z 18 produktów, a antyandrogenność w 16. Naukowcy zbadali 24 tys. 520 związków w wodzie butelkowanej.

Inny zespół badaczy opublikował apel na łamach czasopisma „Journal of Epidemiology and Community Health”. Dowodzi w nim, że ponad 4 tysiące chemicznych związków zawartych w plastikowych opakowaniach ma wpływ zarówno na rozwój embrionalny człowieka, układ hormonalny, jak i problemy z płodnością. Ponadto, w kontekście wody w plastikowych butelkach mówi się też o bisfenolu A i S, który może mieć związek z rozwijaniem się chorób przewlekłych takich jak cukrzyca, astma i nowotwory.

Co zamiast plastikowej butelki?

Zastąpienie plastikowej butelki jednorazowego użytku nie jest trudne. W internecie i wielu supermarketach bez problemu możemy znaleźć dzbanki z filtrem i butelki filtrujące. O ile te pierwsze przystosowane są do użytku w gospodarstwie domowym (nie musimy kupować wody butelkowanej do domu), o tyle drugie świetnie sprawdzają się również na zewnątrz. Dzięki nim nie musimy kupować małych butelek z wodą – wystarczy, że napełnimy je wodą z kranu w dowolnym miejscu – na uczelni, w pracy czy na siłowni. Zawarty w butelkach filtr usuwa z wody kranowej związki chloru, a także ewentualne zanieczyszczenia mechaniczne, pestycydy czy metale ciężkie. Na dodatek butelki nie posiadają bisfenolu A, przeznaczone są do wielorazowego użytku, a co za tym idzie – ich jakość i bezpieczeństwo są wielokrotnie i na bieżąco badane. Butelki z filtrem w różnych kolorach i pojemnościach znajdziesz na stronie https://dafi.pl/blog/.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *